Ćwiczenia stóp Palce i stopy odgrywają ważną rolę w równowadze

Ćwiczenia stóp Palce i stopy odgrywają ważną rolę w równowadze

Dla kobiet może to oznaczać zmniejszone nawilżenie pochwy. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety mogą odczuwać nadwrażliwość lub zmniejszone czucie w okolicy narządów płciowych i oboje mogą mieć problemy z osiągnięciem orgazmu.

Pośredni wpływ SM na seksualność

Istnieją również pośrednie sposoby, za pomocą których SM może zakłócać pożądanie lub funkcje seksualne. Zmęczenie lub depresja związane z SM mogą mieć działanie hamujące libido, podobnie jak ból, dziwne odczucia – takie jak mrowienie lub mrowienie – w częściach ciała lub spastyczność mięśni.

Niechęć do rozmowy o skutkach SM może również stanowić barierę dla aktywności seksualnej.

Niektóre objawy SM mogą być tak osobiste, że trudno Ci powiedzieć o nich partnerowi i zamiast tego decydujesz się po prostu unikać seksu.

„Problemy z kontrolą pęcherza i jelit mogą stanowić dość znaczące wyzwania” – mówi dr LaRocca. „Tego rodzaju objawy nie są bezpośrednio związane z maszynerią seksualną, ale mogą zakłócać zainteresowanie i zdolność do uczestniczenia w seksie. ”

„W przypadku samotnej osoby ze stwardnieniem rozsianym, która może chcieć odbyć stosunek seksualny z chłopakiem lub dziewczyną, może wystąpić pewne wahanie i zaniepokojenie ujawnieniem związanych z tym problemów” — zauważa LaRocca. „Jedną z największych strat jest utrata spontaniczności, ponieważ niektóre objawy SM wymagają znacznie większego przygotowania. ”

Emocjonalne skutki SM i seksu

Emocjonalny wpływ stwardnienia rozsianego może również kolidować z seksem, ponieważ może podważyć twoją samoocenę i pewność siebie, a także sam związek romantyczny. Na przykład stres związany z życiem z SM może wysysać całą energię, którą kiedyś włożyłeś w związek.

„Wiele osób ze stwardnieniem rozsianym nie postrzega już siebie jako osoby pożądanej seksualnie, co ma negatywny wpływ na ich życie seksualne” – mówi specjalista ds. SM Donna Graves, neurolog z Instytutu Neuronauki Carolinas Healthcare System w Charlotte w Północnej Karolinie.

W długotrwałym związku stwardnienie rozsiane może czasami powodować odwrócenie ról – być może byłeś opiekunem, a teraz jesteś tym, który potrzebuje opieki – co może wpłynąć na życie seksualne pary. Stwardnienie rozsiane może prowadzić do innych stresów, takich jak utrata pracy, które mogą zmienić doświadczanie seksu przez osobę lub parę.

Odzyskiwanie przyjemności seksualnej ze stwardnieniem rozsianym

Romans i SM nie muszą się wzajemnie wykluczać. Chociaż rozmowa o intymnych problemach może być dla Ciebie krępująca lub trudna, komunikacja – zarówno z partnerem, jak i zespołem medycznym – jest pierwszym krokiem do przywrócenia Twojego życia seksualnego na właściwy kurs.

„Często zalecam swoim pacjentom, aby zaplanowali wieczór na randkę” – mówi dr Graves. „Seks często musi być zaplanowanym wydarzeniem dla osób ze stwardnieniem rozsianym, więc zaplanuj czas bez rozpraszania uwagi i skoordynuj przyjmowanie leków, aby zoptymalizować kontrolę wszelkich objawów, które mogą zakłócać seks. ”

Graves podkreśla również wagę współpracy z zespołem medycznym. „W naszej klinice stosujemy praktykę zadawania pytań o funkcje seksualne, ponieważ jest to często ignorowany problem, który może mieć duży wpływ na rodziny” – mówi.

Graves zauważa, że ​​kilka dostępnych metod leczenia może poprawić sprawność seksualną i ożywić romantyczne uczucia. Niektóre opcje obejmują:

Leki Te same leki doustne, zastrzyki i implanty, które są stosowane przez mężczyzn bez SM, mogą pomóc osobom z SM radzić sobie z zaburzeniami erekcji. Smarowanie Używanie osobistego smaru może poprawić przyjemność seksualną kobiet i złagodzić dyskomfort. Terapia Terapia indywidualna lub dla par może pomóc obojgu partnerom pracować nad źródłami stresu lub depresji, które mogą zakłócać seks, poprawiać komunikację i ułatwiać wzajemne wspieranie się. Terapia seksualna Ta forma terapii koncentruje się w szczególności na problemach seksualnych. Po zapoznaniu się z Tobą terapeuta może zasugerować techniki lub ćwiczenia, które możesz wypróbować w domu, aby zwiększyć Twoją satysfakcję seksualną.

Porozmawiaj z lekarzem o tym, jakie leczenie lub kombinacje terapii byłyby dla Ciebie najbardziej pomocne. Dysfunkcja seksualna jest dość powszechna, więc są szanse, że twój lekarz czuje się bardziej komfortowo z tym tematem, niż myślisz, mówi Graves. Oprócz własnych sugestii może skierować Cię do innych ekspertów, takich jak urolog, terapeuta lub inni, a jeśli tego nie zrobi, poproś o skierowanie, jeśli uważasz, że specjalista może udzielić Ci potrzebnej pomocy.

Zapisz się do naszego Newslettera o Stwardnieniu Rozsianym!

Najnowsze osiągnięcia w stwardnieniu rozsianym

Stwardnienie rozsiane nie okradnie mnie ze wszystkich przyjemności w życiu

Trevis Gleason 29 kwietnia 2021

Badanie nad badanym lekiem na stwardnienie rozsiane Evobrutinibem ma zachęcające wyniki

Ewobrutynib jest pierwszym lekiem z klasy inhibitorów BTK ocenianym w leczeniu SM.

Brian P. Dunleavy 26 kwietnia 2021 r.

20 lat życia z SM, bez edycji

Trevis Gleason 23 kwietnia 2021

Badania pokazują, że nowo zatwierdzony lek na stwardnienie rozsiane Ponvory zmniejsza zmęczenie

Ponvory zmniejsza również liczbę nawrotów i nowych zmian chorobowych u osób z nawracającymi postaciami stwardnienia rozsianego.

By Brian P. Dunleavy 21 kwietnia 2021

W przypadku SM izolacja społeczna była moją normą przed pandemią COVID-19

Mona Sen21 kwietnia 2021

Jak nurkowanie i wynurzenie głuptaka przypomina mi o życiu z SM?

Trevis Gleason 15 kwietnia 2021 r.

Telemedycyna w leczeniu SM: dwa kciuki w górę

Zarówno pacjenci ze stwardnieniem rozsianym, jak i pracownicy służby zdrowia twierdzą, że chcieliby zachować wirtualne wizyty jako opcję w przyszłości, nawet po ustąpieniu pandemii. . .

Przez Don Rauf 13 kwietnia 2021

Jak mówienie do siebie chroni mnie fizycznie i emocjonalnie

Mona Sen 9 kwietnia 2021

Jak skonfigurować domową przestrzeń roboczą z myślą o SM?

Trevis Gleason 9 kwietnia 2021

Znaczenie dbania o mięśnie podczas stwardnienia rozsianego

Trevis Gleason 1 kwietnia 2021"

Stanie na jednej nodze to jedno z kilku ćwiczeń, które mogą poprawić równowagę. Brigitte Sporrer/Corbis

Problemy z równowagą i upadki są powszechne u osób ze stwardnieniem rozsianym (MS), chociaż dokładna przyczyna tego nie jest znana. Niektóre teorie na temat wpływu SM na równowagę obejmują:

Stwardnienie rozsiane może spowolnić twoją zdolność reagowania na nierówne stawianie stóp lub zmiany postawy. Drętwienie lub mrowienie spowodowane przez SM może zakłócać wiadomości, które mózg otrzymuje o tym, gdzie znajduje się twoje ciało lub jego części w przestrzeni. Problemy ze wzrokiem mogą przyczynić się do problemów z równowagą. Wszelkie zakłócenia w komunikacji między uchem wewnętrznym a mózgiem mogą powodować problemy z równowagą. Zmęczenie, skurcze mięśni i sztywność mogą pośrednio wpływać na równowagę.

Niektóre ćwiczenia mogą pomóc w poprawie równowagi, co z kolei może poprawić Twoją zdolność do stania i chodzenia. Należy jednak uważać, aby nie upaść podczas wykonywania ćwiczeń, które mają pomóc.

Bezpieczne ćwiczenie

„Bezpieczeństwo jest zawsze problemem podczas wykonywania ćwiczeń równowagi, dlatego zalecam, aby ćwiczenia domowe były nadzorowane przez członka rodziny, jeśli to możliwe”, mówi Pam Fisher, fizjoterapeuta w NutriFormance w St. Louis.

„W przypadku aktywności na stojąco lub podczas chodzenia blat kuchenny lub stół w jadalni mogą służyć jako wsparcie podczas ćwiczeń i utrudniania równowagi” – dodaje.

Przed rozpoczęciem jakiegokolwiek programu ćwiczeń omów swoje intencje i oczekiwania z lekarzem. Rozważ również umówienie się na wizytę u fizjoterapeuty, który zaprojektuje dla Ciebie specjalny program treningowy, uwzględniając Twoje specyficzne ograniczenia i mocne strony.

Według Fishera utrzymanie równowagi wymaga elastyczności zarówno tułowia, jak i ramion i nóg. „Terapeuta może odpowiednio rozciągnąć osobę bez kontuzji” – mówi.

4 ćwiczenia do wypróbowania w domu

Kilka prostych ćwiczeń może pomóc wzmocnić mięśnie stóp, kostek i nóg oraz poprawić równowagę:

Unoszenie pięty/podnoszenie palców Trzymaj się ściany, poręczy schodów lub solidnego mebla, podnieś się na palcach i przytrzymaj przez 5 sekund. Opuść pięty, a następnie przenieś na nie ciężar ciała, podnieś palce i przytrzymaj przez 5 sekund. Zrób to 10 do 15 razy.

Stań na jednej nodze Trzymaj się ściany, poręczy schodów lub solidnego mebla, unieś lekko jedną stopę, aby stać na jednej nodze i utrzymaj tę pozycję do 30 sekund. Gdy staniesz się silniejszy, dodaj wyzwania, takie jak podnoszenie stopy wyżej lub trzymanie obu rąk na boki lub nad głową. Powtórz to ćwiczenie na różnych powierzchniach, takich jak płytki, dywan, poduszka lub poduszka.

Ćwiczenia stóp Palce i stopy odgrywają ważną rolę w równowadze. Używaj bosych palców stóp, aby podnosić z podłogi małe przedmioty, takie jak kulki lub chusteczki. Wzmacnia to łydki i mięśnie stóp. Zrób to 5 do 10 razy z każdej strony. Aby wykonać kolejne ćwiczenie stóp, napisz każdą literę alfabetu w powietrzu każdą stopą.

Chodzenie od pięty do palców Używając ściany do utrzymania równowagi, chodź, umieszczając jedną stopę bezpośrednio przed drugą, tak jakbyś szedł po równoważni. Pięta przedniej stopy powinna dotykać palca tylnej stopy. Wykonaj od 5 do 15 kroków do przodu, a następnie od 5 do 15 kroków do tyłu.

Więcej ćwiczeń wzmacniających i balansujących

Pedałowanie na rowerze stacjonarnym to bezpieczny sposób na budowanie siły nóg, jeśli masz problemy z utrzymaniem równowagi, a tai chi jest dobrze znane z poprawy równowagi, jeśli jest ćwiczone regularnie. Podczas gdy tai chi zwykle wykonuje się na stojąco, można to również zrobić na krześle lub wózku inwalidzkim.

Pedałowanie stacjonarne Użyj roweru stacjonarnego, aby wzmocnić mięśnie nóg. Pamiętaj, aby zawsze zaczynać pedałowanie z niską prędkością i intensywnością, aby rozgrzać się przed zwiększeniem oporu lub tempa pedałowania. Po treningu rozprostuj nogi.

Tai chi Ruchy tai chi są powolne, ale wykonywanie ich regularnie może budować siłę i elastyczność oraz poprawiać zakres ruchu. Może również pomóc emocjonalnie, zmniejszając strach przed upadkiem. Chociaż możesz znaleźć filmy tai chi w Internecie, często najlepszym sposobem na naukę jest uczęszczanie na zajęcia. Ponieważ istnieje wiele stylów tai chi, być może będziesz musiał odwiedzić kilka zajęć, aby znaleźć takie, które będzie dla Ciebie wygodne.

Podczas treningu pamiętaj o objawach SM.

„Objawy SM zmieniają się szybko i często, zarówno pozytywnie, jak i negatywnie," mówi Fisher. "Ważne jest, aby zmieniać ćwiczenia i dostosowywać je, gdy zachodzą te zmiany, aby były odpowiednie i zapewniały bezpieczeństwo. ”

Dodatkowe sprawozdania Ingrid Strauch.

Zapisz się do naszego Newslettera o Stwardnieniu Rozsianym!

Najnowsze osiągnięcia w stwardnieniu rozsianym

Stwardnienie rozsiane nie okradnie mnie ze wszystkich przyjemności w życiu

Trevis Gleason 29 kwietnia 2021

Badanie nad badanym lekiem na stwardnienie rozsiane Evobrutinibem ma zachęcające wyniki

Ewobrutynib jest pierwszym lekiem z klasy inhibitorów BTK ocenianym w leczeniu SM.

Brian P. Dunleavy 26 kwietnia 2021 r.

20 lat życia z SM, bez edycji

Trevis Gleason 23 kwietnia 2021

Badania pokazują, że nowo zatwierdzony lek na stwardnienie rozsiane Ponvory zmniejsza zmęczenie

Ponvory zmniejsza również liczbę nawrotów i nowych zmian chorobowych u osób z nawracającymi postaciami stwardnienia rozsianego.

By Brian P. Dunleavy 21 kwietnia 2021

W przypadku SM izolacja społeczna była moją normą przed pandemią COVID-19

Mona Sen21 kwietnia 2021

Jak nurkowanie i wynurzenie głuptaka przypomina mi o życiu z SM?

Trevis Gleason 15 kwietnia 2021 r.

Telemedycyna w leczeniu SM: dwa kciuki w górę

Zarówno pacjenci ze stwardnieniem rozsianym, jak i pracownicy służby zdrowia twierdzą, że chcieliby zachować wirtualne wizyty jako opcję w przyszłości, nawet po ustąpieniu pandemii. . .

Przez Don Rauf 13 kwietnia 2021

Jak mówienie do siebie chroni mnie fizycznie i emocjonalnie

Mona Sen 9 kwietnia 2021

Jak skonfigurować domową przestrzeń roboczą z myślą o SM?

Trevis Gleason 9 kwietnia 2021

Znaczenie dbania o mięśnie podczas stwardnienia rozsianego

Trevis Gleason 1 kwietnia 2021"

Staraj się codziennie zaczerpnąć świeżego powietrza. Michela Ravasio/Stocksy

W niedawnej rozmowie z przyjacielem z Ameryki określił ograniczenia dotyczące zdrowia publicznego, których przestrzegamy tutaj w Irlandii, jako „drakońskie”. Chociaż byli surowi i to był ich długi rok, nie wydaje mi się, żeby dorównywali standardom Draco, pierwszego zarejestrowanego prawodawcy starożytnej Grecji, który był znany z surowych kar.

W rzeczywistości, po dobrych kilku latach korzystania z porad medycznych na pokładzie (poprzez badanie, refleksję i włączanie jej do mojego życia), czuję, że porady dotyczące zdrowia publicznego tutaj nie tylko były słuszne, ale także miały ogromny wpływ na zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusa (przynajmniej przy odpowiednim przyleganiu).

Podobnie jak w przypadku wielu części mojego życia, przyjrzałem się całościowemu obrazowi i zdaję sobie sprawę, że nauczyłem się kilku lekcji na temat życia podczas pandemii, które przyniosą mi korzyści, gdy spróbuję żyć jak najlepiej ze stwardnieniem rozsianym (SM ).

1. Wychodź na zewnątrz każdego dnia

Nawet jeśli pogoda jest paskudna, nawet jeśli jesteś zmęczony, nawet jeśli po prostu nie masz na to ochoty – wyjdź chociaż na chwilę. Niezależnie od tego, czy Twoje zdrowie przybiera formę długiego spaceru, spaceru po ogrodzie, czy po prostu 20-minutowej przerwy na werandzie lub balkonie, zaczerpnięcie świeżego powietrza naprawdę poprawia nastrój. Dodatkowo, jeśli świeci słońce, dodatkową korzyścią jest przyjmowanie witaminy D.

POWIĄZANE: W jaki sposób niedobór witaminy D może przyczynić się do obniżenia nastroju

2. Magazynuj spiżarnię

Nie musisz wynajmować przyczepy i udać się do sklepu klubowego po skrzynki z konserwami, ale utrzymywanie dobrze zaopatrzonej spiżarni to lekcja pandemiczna, której warto się nauczyć. Suszony makaron, ryż i kluski to świetna baza do szybkiego posiłku. Dodaj suszoną lub puszkową fasolę, pomidory, sos do makaronu z czystą etykietą (te z niewielką ilością składników i nic sztucznego) oraz konserwowane sardynki lub tuńczyka — gotowe!

Dopraw to, dodając salsę, curry, harissę i tym podobne. Warzywa mrożone są lepsze niż konserwy, ale konserwy są lepsze niż żadne. I nie zapomnij o niesamowitych jadalnych jajkach!

POWIĄZANE: Twoja lista zakupów koronawirusa: co kupić i co pominąć

3. Porozmawiaj z kimś spoza domu

Pomiędzy stwardnieniem rozsianym a ograniczeniami COVID-19 łatwo jest wpaść w rutynę związaną z domem, a jeszcze łatwiej jest pozwolić, aby dni mijały bez rozmawiania ze światem zewnętrznym. Podczas mojej blokady przedoperacyjnej zeszłej wiosny wyszedłem na spacer na zewnątrz; Dotarłem tylko do kilku domów od moich, zanim zdałem sobie sprawę, że nikogo nie ma na naszym bóithrín. Wtedy zdałem sobie sprawę, jak ważny jest inny głos.

Więc niezależnie od tego, czy będzie to telefon do przyjaciela, pogawędka przy płocie ogrodu, czy pogadanka z kimś, kogo spotkasz na spacerze, staraj się codziennie rozmawiać z kimś spoza własnego domu.

4. Rozciągnij swoje ciało

Kiedy wytyczne dotyczące zdrowia publicznego lub stwardnienie rozsiane ograniczają nasze ruchy, nasz dosłowny i przenośny zakres ruchu również może się zmniejszyć. Tak jak ś harmoniqhealth.comwieże powietrze i pogawędka z sąsiadem, codzienne rozciąganie naszych mięśni sprawi, że ciało i umysł będą w dużo lepszym zdrowiu. Jeśli brakuje motywacji lub prosta czynność rozciągania jest trudna, spraw, aby była to sprawa partnerska.

National MS Society oferuje na swojej stronie internetowej rekomendacje i filmy prezentujące ćwiczenia dla osób cierpiących na SM.

POWIĄZANE: 5-stopniowy nawyk rozciągania w celu zwiększenia energii i mobilności

5. Ćwicz dobrą higienę snu

Kiedy jeden zablokowany dzień wydaje się przechodzić w następny bez większego uprzedzenia, łatwo można oglądać usługi przesyłania strumieniowego, utknąć na jednym ekranie i naprawdę zepsuć nasze wzorce snu. Ale warto wyrobić w sobie zdrowe nawyki dotyczące snu.

Podążanie za codzienną rutyną, wczesne wyłączanie ekranów i trzymanie się ustalonego czasu na wyłączenie światła i budzenie to tylko niektóre ze wskazówek Sleep Foundation dotyczących dobrej higieny snu.