Harris, nový šéfredaktor lékařské ordinace Everyday Health

Harris, nový šéfredaktor lékařské ordinace Everyday Health

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje o duševním zdraví!

Nejnovější v depresi

10 nejlepších potravin na uklidnění sezónní deprese

Sortiment potravin posilujících mozek a hladinu cukru v krvi může pomoci zmírnit příznaky sezónní afektivní poruchy (SAD).

Od Jessicy Migala 25. února 2021

Může vitamín D pomoci léčit depresi?

Vitamín D je známý tím, že pomáhá našemu tělu budovat silné kosti, ale výzkum také ukazuje, že by mohl pomoci zmírnit příznaky deprese. Tady je kde. . .

Od Lorie A. Parch 22. června 2020

Mluvení deprese: Slovníček pojmů používaných k popisu poruchy

Chcete se dozvědět více o jazyce, který popisuje duševní onemocnění, které celosvětově postihuje více než 264 milionů lidí? Zde je pokles na. . .

Od Julie Marksová, 17. ledna 2020

Jak rozeznat příznaky deprese dospívajících

Příznaky deprese u dospívajících mohou být nesprávně přečteny a porucha je často špatně chápána.

Od Katie Hurley, LCSW, 9. října 2019

Jak se vyrovnat s depresí pečovatele

Navzdory zvýšenému povědomí o depresi deprese pečovatele stále letí pod radarem. Přečtěte si, na co si dát pozor a jak získat pomoc.

Od Michelle Seitzer, 11. září 2019

První lék na poporodní depresi získává schválení FDA

Průlomová léčba rychle zmírňuje příznaky, ale vyžaduje IV injekci po dobu dvou a více dnů a nese značnou cenu.

Od 21. března 2019 od Don Rauf

FDA schvaluje nosní sprej pro depresi rezistentní na léčbu

Droga odvozená od ketaminu slibuje novou naději lidem, kteří neměli prospěch z antidepresiv.

Od Becky Upham Březen 11, 2019

Je ketaminová deprese nejlepší novou nadějí?

Brzy může být snadněji dostupný nový typ léčby deprese. Je to pro tebe?

Od Holly Pevzner 16. ledna 2019

Expoziční terapie deprese, PTSE a dalších

Původně léčba posttraumatické stresové poruchy (PTSD), expoziční terapie se nyní používá k léčbě úzkosti, deprese, fobií a dalších.

Od Kathleen Doheny 27. října 2015

Známky deprese u dětí

Deprese není jen pro dospělé-mohou ji mít i děti. Dávejte pozor na takové trvalé chování.

Od Jaimie Dalessio Clayton, 15. března 2013 “

Psaní o životě pro vaši rodinu může být uklidňující pro vás a vaše blízké. iStock Photo Po konečné diagnóze rakoviny vytvořila Joan Rose (na snímku se svým bratrem Bobem Opitzem) starší dokument.

Kanadská rezidentka Joan Roseová (59) z Winnipegu v Manitobě byla téměř pět let bez rakoviny prsu, když se vrátila s pomstou. Nyní má metastatické onemocnění, které se rozšířilo do jejích kostí.

Když Rose podlehla své smrtelné rakovině, doufá, že jí starší dokument, který opustí, přinese útěchu, stejně jako jí to přineslo pohodlí.

Rose v něm mluví přímo ke svým rodinným příslušníkům, včetně jejích dvou dětí a dvou vnoučat. “Mluvila jsem z duše, aby věděli, jak velký smysl dali mému životu,” říká. “I když to pro ně bude těžké slyšet, cítil jsem se tak dobře, že jsem mohl mluvit o své rodině a mluvit s nimi o svých pocitech.” ”

Rose dokument vytvořila za pomoci svého sociálního pracovníka z nadace CancerCare Manitoba Foundation. Aby dokument vytvořila, sociální pracovnice zaznamenala rozhovory, ve kterých kladla Rose konkrétní otázky o svém životě a o tom, co je pro ni nejdůležitější. Poté sociální pracovník přepsal pásku a pro přehlednost ji upravil. Roseův dokument je součástí toho, čemu se říká terapie důstojnosti.

SOUVISEJÍCÍ: Jak smutek může způsobit, že jste nemocní

Harvey Max Chochinov, MD, PhD, profesor psychiatrie na univerzitě v Manitobě a ředitel výzkumné jednotky paliativní péče Manitoba v CancerCare Manitoba, vyvinul terapii důstojnosti asi před 15 lety, aby pomohl nevyléčitelně nemocným najít smysl a účel na konci jejich žije a umírá s vědomím, že řekl to, co chtěl, těm, které miluje.

Ačkoli Dr. Chochinov vypracoval konkrétní otázky pro vedení rozhovorů, obsah dokumentu se liší podle přání každé osoby. “Terapie důstojnosti musí být přesně taková, jakou pacient chce nebo potřebuje,” říká.

Rose se rozhodla, že chce sestavit svůj vlastní dokument poté, co se zúčastnila pohřbu přítele, kterého potkala prostřednictvím své skupiny na podporu rakoviny prsu, a vyslechla si přečtené části dokumentu té ženy.

“Když se to čte nahlas, mluvíš přesně ty,” říká Rose. “Jsou to tvá slova, a proto je to o něco úžasnější.” ”

Vytvoření vašeho starého dokumentu

Každý může vytvořit starší dokument, říká Chochinov. Ale vyškolený facilitátor se schopnostmi vést pohovory a psychologickým vhledem bude znát otázky, které je třeba pokládat, aby vás udržel na správné cestě, a vyžádal si informace a příběhy, které budou pro každého nejužitečnější. Facilitátor také může objektivně upravovat rukopis.

“Lektoři jsou vyškoleni k identifikaci věcí, které by mohly způsobit poškození, pokud by se rozšířily mezi členy rodiny,” říká Chochinov. Dodává, že může být výzvou přesně zachytit podstatu jednotlivce.

Ve studii publikované v časopise The Lancet Oncology v srpnu 2011 dospěl Chochinov k závěru, že ačkoli terapie důstojnosti nemusí pomoci nevyléčitelně nemocným pacientům s jejich emočním strachem z umírání, může zvýšit jejich pocit důstojnosti a změnit způsob, jakým je jejich rodiny vidí a oceňují. V Kanadě stojí terapie důstojnosti zhruba 500 dolarů a je hrazena ze zdravotního pojištění. Je to, říká Chochinov, „levná a nákladově efektivní terapie pro lidi, kteří čelí smrti. ”

Členové rodiny také oceňují, že zůstávají ve spojení se svými blízkými, i když jsou pryč. Mohou dokument vyjmout a odkázat na něj, kdykoli potřebují uklidnit, říká Chochinov.

Jediní lidé, kteří nemusí mít prospěch z terapie důstojnosti, jsou ti, kteří jsou kognitivně oslabení a nemohou si vzpomenout na důležité události v jejich životě nebo jejichž vzpomínky na události jsou příliš zkreslené, než aby byly skutečné nebo užitečné, dodává Chochinov.

Dignity Therapy: Dodatek k paliativní péči

Donald Schumacher, PsyD, prezident a generální ředitel Národní organizace pro hospicovou a paliativní péči, neziskové skupiny se sídlem v Alexandrii ve Virginii, věří, že mnoho lidí by kromě paliativní a hospicové péče mohlo těžit i z terapie důstojnosti. “Může jim to dát větší naději, že jejich život znamená víc, než si mysleli,” říká.

Dr. Schumacher však dodává, že nevěří, že by tato zkušenost měla být velmi formální. Někteří lidé mohou velmi dobře reagovat na konkrétní otázky a někomu mohou připadat rušiví. “V hospici necháváme některé pacienty mluvit o svém životě a životní historii, aniž by to musely být formalizovány, a u některých to funguje velmi dobře,” říká.

Kathleen Cairns, PsyD, psycholožka praktikující ve West Hartfordu, Connecticutu a Beverly Hills v Kalifornii, věří v myšlenku dát umírajícím lidem šanci zamyšleně přemýšlet o tom, kdo byli a kým ještě jsou. Terapie důstojnosti dodává péči na konci života emocionální stránku, která může být velmi cenná. “Nedokážu si představit, pro koho by to nefungovalo,” říká.

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje o duševním zdraví!

Nejnovější v oblasti emocionálního zdraví

Zdroje duševního zdraví pro černé Američany

Kam se mohou černoši v době poznamenané globální pandemií a rasovými otřesy obrátit o pomoc?

Od Melba Newsome 30. dubna 2021

Co je příčinou nárůstu protiasijských zločinů a jak můžeme obětem pomoci?

Střelby v Atlantě zdůraznily nárůst zločinů z nenávisti vůči asijským Američanům. Co se dělá pro řešení následků násilí a duševního zdraví. . .

Od Don Rauf, 25. března 2021

Terapeut mluví: skutečný zážitek z rozhovoru s Meghan a Harrym od Oprah

Rozhovor roku odhalil duševní problémy, které postihují mnohem více lidí než jen členy královské rodiny.  

Allison Young, MD, 18. března 2021

5 Běžné mylné představy o domácím násilí

Volání policie pomáhá, trauma přitahuje trauma a další truismy ohledně domácího násilí, které neobstojí proti faktům.

Od Allison Young, MD 10. února 2021

Když nám vesmír předá nejistotu, pečeme

Zatímco pandemie zuří, já jsem se obrátil k pečení, abych uklidnil nervy. Stejně tak velká část země. Proč?

Od Alicie Raeburn 9. února 2021

Balíček obsahuje: „Co nás COVID-19 naučil o rasismu jako krizi veřejného zdraví“

V této epizodě Boxed In diskutuje psychiatr a lékařský redaktor doktorského lékaře Patrice Harris o tom, jak existují rozdíly ve zdravotnictví. . .

Od Maureen Connolly 12. listopadu 2020

Making a Difference: Patrice Harris, MD, se snaží začlenit duševní zdraví do zdravotní péče

Neexistuje zdraví bez duševního zdraví, říká Dr. Harris, nový šéfredaktor lékaře Doctor’s Ask.

Od Abby Ellin 2. listopadu 2020

Zabaleno v sezóně 2, epizoda 3: „Proč by lymská nemoc mohla nabídnout vodítka k tomu, co se děje s dálkovými dopravci COVID-19“

Brian Fallon, MD, ředitel Centra neuroinflamačních poruch a biobehaviorální medicíny na Kolumbijské univerzitě, diskutuje o dopadu. . .

Od Maureen Connolly 2. listopadu 2020

Zabaleno v 2. sérii, epizoda 2: „Dálkoví dopravci COVID-19 a hnutí na podporu pacientů“

Fiona Lowenstein a Nikki Brueggeman, kteří přežili COVID-19, sdílejí své zkušenosti s navigací v systému zdravotní péče během pandemie a jak se měli. . .

Od Maureen Connolly 21. října 2020

Zabaleno v sezóně 2, epizoda 1: „Psychologický dopad pandemie na děti“

Psycholog Dr. Andrew Solomon a školní poradkyně Amanda Jo Bustamante přemýšlejí o skutečném počtu obětí COVID-19 v oblasti duševního zdraví u dětí.  

Od Maureen Connolly, 15. října 2020 “

Modlitba a meditace mohou lidem s bipolární poruchou pomoci vyrovnat se s úzkostí. Karen Ilagan/

Silný závazek k spiritualitě může lidem s bipolární poruchou pomoci zvládnout a vybudovat základ větší sebehodnocení.

“Náboženství může být podpůrné [poskytováním] sociální podpory a zdrojů a vnitřních prostředků, jak se vyrovnat s dopadem nemoci na jejich život,” říká psychiatr Mario Cruz, MD, docent psychiatrie na univerzitě v Novém Mexiku Lékařská fakulta v Albuquerque.

Zatímco nadměrné náboženské chování bylo kdysi považováno za symptom psychózy, říká Dr. Cruz, existuje jen málo důkazů, které by to podporovaly. Jeho výzkum, který zahrnuje rozhovory s lidmi s poruchou, spíše naznačuje, že lidé, kteří jsou bipolární, často používají náboženské aktivity, zejména modlitbu a meditaci, jako způsoby, jak se vyrovnat s úzkostí.

Studie 168 lidí s bipolární poruchou publikovaná v roce 2013 v Bipolárních poruchách zjistila, že ti, kteří hlásí schopnost zvládat spiritualitu, jako je pocit duchovního spojení s ostatními a víra v zásadně benevolentní svět, mají vyšší kvalitu života a méně Deprese.

Výhody víry a spirituality

Cruz říká, že jeho výzkum také ukazuje, že když se depresivní příznaky stanou závažnými, náboženská účast klesá.

Cruz říká, že výhody náboženské účasti pro lidi s bipolární poruchou mohou zahrnovat:

Podpůrná síť přátel a známých Finanční a další typy praktické podpory Zlepšení zpráv a aktivit, které mohou pomoci regulovat emoce a poskytnout zdroj naděje Jazykové zprávy, které interpretují výzvy bipolární poruchy jako způsob, jak se přiblížit Bohu nebo duchovně růst Posílení zpráv mnoha programů zneužívání návykových látek, zejména 12krokových programů

Ve studii publikované v roce 2014 v The Gerontologist vědci zkoumali náladu a účast víry u více než 7 000 dospělých a zjistili, že ti, kteří byli aktivní ve svých komunitách víry nebo se modlili, měli často menší riziko deprese během dvouletého období. Další studie, publikovaná v roce 2013 v Journal of Religion Zdraví, přezkoumalo stávající výzkum a zjistilo, že účast na víře je zvláště prospěšná pro lidi s depresí (ale nenašla žádný přínos ani újmu pro lidi s bipolární poruchou).

Kromě toho příslušnost k náboženství, které má morální námitky proti sebevraždě, může chránit před působením sebevražedných pocitů. Psychiatrička Maria Oquendo, profesorka klinické psychiatrie na Columbia University Medical Center v New Yorku a spoluautorka několika článků zkoumajících vztah mezi religiozitou a rizikem sebevraždy, publikovala výsledky přehledu literatury v červenci 2015 Archivy výzkumu sebevražd, které našly možný ochranný účinek náboženství před pokusy o sebevraždu, ačkoli náboženská účast nechránila před myšlenkou na sebevraždu.

SOUVISEJÍCÍ: 6 způsobů, jakými vás spiritualita může učinit zdravějšími

Vztah mezi religiozitou a náladou je však smíšený. Pokud jste v rozporu ohledně své víry nebo máte konflikt ve své komunitě věřících, může to negativně ovlivnit vaši náladu, říká Dr. Oquendo.

“Pokud se opravdu snažíte pochopit, jak lze vaše základní přesvědčení sladit s vírami založenými na víře, může to přispět k úzkosti,” říká psychiatrička Holly Swartz, MD, profesorka psychiatrie na University of Pittsburgh v Pensylvánii. Doporučuje vyvinout úsilí k řešení těchto konfliktů s cílem nalézt nějaké řešení.

Hledání naděje a smyslu ve světě: Juliin příběh 

Julie Fastová, autorka knihy Loving Someone With Bipolar Disorder, Loving Someone With Bipolar Disorder, říká, že svou první psychotickou epizodu měla, když jí bylo 19. Měla vizi, jak vjíždí do provozu, srazí ji auto a jako mrtvá ji odhodí na vlastní nohy. Navzdory svým halucinacím, obdobím paranoie a vážnému vlivu bipolární poruchy na její každodenní život se Fast dozvěděla, že má bipolární poruchu až ve věku 31 let.

Nyní 51 let se Fast popisuje jako někdo, kdo byl vychován jako křesťan, i když dnes není praktikující křesťankou, a jako někdo, kdo má hluboký a propojený pocit metafyzické hloubky života. V nejnižším bodě deprese podle ní ztratila kontakt s tím hlubším pozitivním duchovním významem, který jí vždy byl oporou.

SOUVISEJÍCÍ: Jak modlitba posiluje vaše emocionální zdraví

Fast říká, že jednou ze strategií, která erofertil fórum pro ženy jí pomáhá a kterou doporučuje, je pochopit, že bipolární porucha je jako přidaná vrstva nad identitou člověka. Říká, že pokud víte, jaké jsou vaše základní přesvědčení a temperament, je snadnější zjistit, kdy vás bipolární porucha ovlivňuje. Vědomí, že ztrácí víru ve svět jako pozitivní místo, což byla její základní víra, se pro ni stalo rallye pro změnu. Začala tvrdě pracovat na vymanění se z těžké deprese a nyní může říci, že se jí vrátil její silný základ.

“Možná není náboženství na Zemi postaveno, aby zastavilo utrpení;” možná ti to pomůže překonat utrpení, “říká Fast. Dr. Swartz souhlasí s tím, že být součástí komunity věřících a mít silnou náboženskou víru může lidi s bipolární poruchou ochránit před obtížemi.

Redakční zdroje a ověřování faktů

Ukaž méně

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje o duševním zdraví!