To, czy suplementy mogą przynieść te same korzyści, jest bardzo ..

To, czy suplementy mogą przynieść te same korzyści, jest bardzo ..

Zapisz się do naszego Newslettera na temat Diety i Żywienia!

Najnowsze w diecie & Odżywianie

7 wskazówek, jak sprawić, by Twoje nawyki żywieniowe były bardziej zrównoważone

Budując zdrowszy talerz, który mniej koncentruje się na czerwonym mięsie, a bardziej na roślinach, możesz zmniejszyć swój ślad węglowy.

Hilary Macht 30 kwietnia 2021

Dieta HMR: recenzje planu kontroli wagi, koszty, żywność i więcej

Jessica Migala 20 kwietnia 2021

Jakie są zalety oleju z ryb na pamięć?

Spożywanie diety bogatej w ryby jest dobre dla mózgu i długoterminowego zachowania funkcji poznawczych. To, czy suplementy mogą przynieść te same korzyści, jest bardzo duże. . .

Jessica Migala 19 kwietnia 2021

5 korzyści z suplementów witaminy C

Witaminę C można znaleźć w wielu produktach spożywczych, ale uzupełnianie jej większymi dawkami zapewnia dodatkowe korzyści.

Autor: Moira Lawler, 5 kwietnia 2021

7 potencjalnych korzyści z dodania czosnku do przepisów i posiłków

Czosnek jest nie tylko świetny do wzmocnienia smaku Twoich ulubionych potraw — może być dobry dla Twojego zdrowia.

Jessica Migala 1 kwietnia 2021

10 kreatywnych sposobów na gotowanie z komosą ryżową

Komosa ryżowa często odgrywa rolę pomocnika pożywienia w zdrowych daniach głównych, ale to ziarno może zrobić o wiele więcej. Inspiracji nie szukaj dalej. . .

Erin Palinski-Wade, RD, CDCES31 marca 2021

12 potencjalnych oznak, że jesz za dużo cukru

Rozstrój żołądka, drażliwość i ospałość to wszystkie możliwe ostrzeżenia, że ​​przesadzasz ze słodyczami.

Autor: Julie Revelant, 30 marca 2021 r.

10 zdrowszych spinów na klasycznej kanapce z serem z grilla

Wierz lub nie, ale możesz zmienić tę typowo pobłażliwą, komfortową potrawę w zdrowy lunch lub kolację — bez poświęcania bogatego, tandetnego smaku. Te. . .

Autor: Lauren Bedosky 29 marca 2021 r.

10 napakowanych białkiem zup, które zapewnią Ci satysfakcję

Istnieje wiele korzyści ketomorin opinie forum zdrowotnych z włączania białka do zup — oto 10 pożywnych przepisów na dobry początek.

Autor: Lauren Bedosky 19 marca 2021 r.

Więcej dowodów na to, że jajko dziennie może nie powstrzymać lekarza

Nowe badanie sugeruje, że jajka nie są dla ciebie dobre, jeśli chodzi o promowanie długowieczności, ale odkrycia nie są takie proste.

Lisa Rapaport 16 marca 2021"

Potrzeba znacznie więcej badań, zanim kurkuma będzie mogła być zalecana jako suplement dla osób ze stwardnieniem rozsianym. Za Swantesson/Stocksy

Różnorodność może być przyprawą życia, ale czy kurkuma jest przyprawą dla osób ze stwardnieniem rozsianym (MS)?

Coraz więcej osób ze stwardnieniem rozsianym stosuje komplementarne i alternatywne metody, takie jak zioła i suplementy, w celu wzmocnienia leczenia lekami na receptę w przypadku objawów takich jak ból, spastyczność, utrata pamięci i zmęczenie — mimo że dowody naukowe na poparcie ich stosowania są ograniczone. Jednym z najpopularniejszych środków ziołowych jest kurkuma, przyprawa powszechnie stosowana w kuchni, zwłaszcza w kuchniach azjatyckich.

Kurkuma ma właściwości podobne do imbiru, innego popularnego składnika smakowego.

Chociaż kurkuma była stosowana w leczeniu objawów różnych schorzeń – w tym wszystkiego, od choroby Alzheimera, reumatoidalnego zapalenia stawów, raka prostaty i okrężnicy po choroby serca i cukrzycę typu 2 – jej stosowanie w SM nie zostało dobrze zbadane, najmniej do tej pory. Jednak to, co wiadomo o jego możliwych korzyściach, jest obiecujące.

„Pochodzę z Indii i używamy kurkumy od wieków, zarówno do gotowania, jak i do celów leczniczych”, mówi dr Vijayshree Yadav, neurolog i profesor Tykeson Family Term w badaniach wellness, a także MS Center. dyrektor w Oregon Health & Uniwersytet Naukowy w Portland.

„To przeciwutleniacz z wieloma składnikami chemicznymi, w tym kurkuminą, który może mieć korzystny wpływ na osoby z wieloma schorzeniami, ale wciąż jest wiele rzeczy, o których nie wiemy” – mówi dr Yadav.

Czy kurkuma może pomóc w radzeniu sobie z objawami SM?

POWIĄZANE: 12 naukowych korzyści zdrowotnych kurkumy i kurkuminy

Co to jest kurkuma?

Przyprawa znana jako kurkuma pochodzi z kłączy (podziemne łodygi) rośliny z rodziny imbirów, która występuje w Indiach i innych częściach Azji, a także w Ameryce Środkowej. Na niektórych obszarach może być określany jako korzeń kurkumy lub szafran indyjski.

To powszechna przyprawa i kluczowy składnik curry, znany z żółtego lub pomarańczowego koloru. Unikalny kolor faktycznie pochodzi z kurkuminoidów, aktywnych związków występujących w kurkumie.

Kłącza kurkumy można zmielić i wykorzystać na świeżo do gotowania lub suszyć na proszek. W przypadku suplementów diety z suszonego proszku wytwarza się kapsułki, tabletki lub ekstrakty. Jest również używany jako składnik herbat ziołowych.

Historycznie rzecz biorąc, kurkuma była stosowana w medycynie, głównie w Azji Południowej, w leczeniu problemów z oddychaniem, zapalenia stawów i zmęczenia.

Niedawno suplementy diety zawierające kurkumę stosowano w leczeniu stanów zapalnych, zapalenia stawów, problemów skórnych, problemów trawiennych, a nawet raka, chociaż dowody naukowe na poparcie tych zastosowań są różne.

Ponadto wstępne badania wykazały, że kurkuminoidy mogą zmniejszać liczbę zawałów serca u osób, które przeszły operację pomostowania tętnic wieńcowych, kontrolować ból kolana spowodowany chorobą zwyrodnieniową stawów i radzić sobie z podrażnieniem skóry po radioterapii z powodu raka. National Center for Complementary and Integrative Health (NCCIH) również badało kurkuminę jako potencjalne leczenie choroby Alzheimera, reumatoidalnego zapalenia stawów oraz raka prostaty i okrężnicy.

Żadne z tych potencjalnych zastosowań nie zostało jednak potwierdzone w dużych badaniach z udziałem ludzi.

POWIĄZANE: 8 przeciwzapalnych pokarmów na stwardnienie rozsiane

Kurkuma i stwardnienie rozsiane: obietnica wyników badań na szczurach

Niektóre z wyżej wymienionych schorzeń dotyczą osób ze stwardnieniem rozsianym, ponieważ mają podobne objawy i przyczyny źródłowe. Powszechnie uważa się, na przykład, że SM jest chorobą autoimmunologiczną, a zapalenie w ośrodkowym układzie nerwowym (OUN) – mózgu i rdzeniu kręgowym – odgrywa rolę w jej progresji.

To zapalenie uszkadza lub niszczy osłonkę mielinową, która chroni komórki w OUN.

Czy kurkuma może zmniejszyć stan zapalny?

Według badań opublikowanych w numerze czasopisma Neuroscience Letters z maja 2018 r., kurkumina została wprowadzona jako skuteczny środek przeciwzapalny w różnych schorzeniach.

Autorzy badania wstrzyknęli nanocząsteczki kurkuminy w dawce 12,5 miligramów na kilogram szczurom z „demielinizacją” (lub uszkodzeniem osłonki mielinowej) przez 10 dni. Odkryli, że leczenie ma działanie ochronne mieliny i zmniejsza stan zapalny w ośrodkowym układzie nerwowym szczurów.

Do tej pory wyniki te nie zostały potwierdzone u osób ze stwardnieniem rozsianym.

Badanie to było kontynuacją wcześniejszego raportu, opublikowanego w grudniu 2015 r. w czasopiśmie Neuropharmacology, w którym szczury z eksperymentalnym modelem autoimmunologicznego zapalenia mózgu i rdzenia (EAE) były leczone polimeryzowaną nano-kurkuminą (PNC). Stwierdzono, że szczury, którym podawano ten związek, miały zmniejszony stan zapalny i spowolnienie progresji objawów SM.

POWIĄZANE: Naturalne zalecenia i zakazy dotyczące stwardnienia rozsianego

Co wiadomo o kurkumie u osób ze stwardnieniem rozsianym?

Ogólnie rzecz biorąc, mówi Yadav, prawdziwy wpływ kurkumy na objawy SM, a także jej właściwe dawkowanie, muszą być dalej badane, zanim będzie można ją powszechnie zalecać jako alternatywne leczenie tego schorzenia. I, według NCCIH, chociaż kurkuma (jeśli jest stosowana w ilościach testowanych do celów zdrowotnych) jest ogólnie uważana za bezpieczną, gdy jest przyjmowana doustnie lub nakładana na skórę, wysokie dawki lub długotrwałe stosowanie przyprawy może powodować problemy żołądkowo-jelitowe, w tym nudności i biegunka.

Yadav ostrzega również, że niektóre zioła i suplementy mogą powodować interakcje lekowe i komplikacje medyczne, jeśli są stosowane nieprawidłowo. Mówi, że przed użyciem jakichkolwiek ziół i suplementów w leczeniu SM porozmawiaj ze swoim lekarzem o zagrożeniach i korzyściach z nimi związanych, aby upewnić się, że są dla Ciebie odpowiednie.

Jak zauważa Yadav, do tej pory jedynym suplementem, który przy odpowiednim stosowaniu wykazał pewne korzyści u osób ze stwardnieniem rozsianym, jest witamina D, która może pomóc zmniejszyć częstotliwość i nasilenie objawów.

„Ale suplementacja witaminą D może być konieczna tylko wtedy, gdy ludzie nie są narażeni na odpowiednie naturalne światło słoneczne lub stosują dietę ubogą w [składnik odżywczy]” – mówi. „Ponadto nie wszystkie suplementy są bezpieczne, a niektóre z nich mogą być drogie. Branża suplementów wykonała niesamowitą robotę w marketingu dla konsumentów bez dowodów naukowych, ale twój lekarz powinien być w stanie szczerze i otwarcie z tobą rozmawiać o tym, co wiadomo o tych produktach i czy możesz ich bezpiecznie używać. ”

Zapisz się do naszego Newslettera o Stwardnieniu Rozsianym!

Najnowsze osiągnięcia w stwardnieniu rozsianym

Stwardnienie rozsiane nie okradnie mnie ze wszystkich przyjemności w życiu

Trevis Gleason 29 kwietnia 2021

Badanie nad badanym lekiem na stwardnienie rozsiane Evobrutinibem ma zachęcające wyniki

Ewobrutynib jest pierwszym lekiem z klasy inhibitorów BTK ocenianym w leczeniu SM.

Brian P. Dunleavy 26 kwietnia 2021 r.

20 lat życia z SM, bez edycji

Trevis Gleason 23 kwietnia 2021

Badania pokazują, że nowo zatwierdzony lek na stwardnienie rozsiane Ponvory zmniejsza zmęczenie

Ponvory zmniejsza również liczbę nawrotów i nowych zmian chorobowych u osób z nawracającymi postaciami stwardnienia rozsianego.

By Brian P. Dunleavy 21 kwietnia 2021

W przypadku SM izolacja społeczna była moją normą przed pandemią COVID-19

Mona Sen21 kwietnia 2021

Jak nurkowanie i wynurzenie głuptaka przypomina mi o życiu z SM?

Trevis Gleason 15 kwietnia 2021 r.

Telemedycyna w leczeniu SM: dwa kciuki w górę

Zarówno pacjenci ze stwardnieniem rozsianym, jak i pracownicy służby zdrowia twierdzą, że chcieliby zachować wirtualne wizyty jako opcję w przyszłości, nawet po ustąpieniu pandemii. . .

Przez Don Rauf 13 kwietnia 2021

Jak mówienie do siebie chroni mnie fizycznie i emocjonalnie

Mona Sen 9 kwietnia 2021

Jak skonfigurować domową przestrzeń roboczą z myślą o SM?

Trevis Gleason 9 kwietnia 2021

Znaczenie dbania o mięśnie podczas stwardnienia rozsianego

Trevis Gleason 1 kwietnia 2021"

Jeśli zdecydujesz się zjeść śniadanie, przygotuj je z co najmniej 20 gramami białka. Katarzyna Bialasiewicz/iStock

Jest jedna debata żywieniowa, która po prostu nie zniknie: Czy powinieneś zjeść śniadanie, czy pominąć śniadanie, jeśli chcesz schudnąć? Pogląd, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia — zwłaszcza dla osób na diecie — istnieje już od dawna. Ale jest to coraz częściej kwestionowane.

„Niektórzy pacjenci dobrze sobie radzą, jedząc dwa posiłki dziennie, podczas gdy inni czują się bardziej głodni i przejadają się później, jeśli pominą śniadanie” – wyjaśnia dr Beth Kitchin, RDN, adiunkt na wydziale nauk żywieniowych Uniwersytetu Alabama (UAB) w Birmingham. "Wszyscy jesteśmy różni. Musisz dowiedzieć się, co działa dla Ciebie. ”

Wiele badań nad znaczeniem śniadania może być stronniczych

Przez długi czas panowało przekonanie, że ludzie, którzy jedzą śniadanie, są szczuplejsi, a jedzenie śniadania pomaga ludziom spożywać mniej kalorii w ciągu dnia, co prowadzi do utraty wagi. Ale dowodu po prostu nie ma, według badań UAB opublikowanych w grudniu 2015 roku w Critical Reviews in Food Science Nutrition. Okazuje się, że większość badań, które wiązały śniadanie z utratą wagi, opierało się na własnym raporcie każdego badanego na temat tego, co jadł, co jest metodą, o której wiadomo, że dostarcza słabych dowodów, mówi dr Kitchin.

Co więcej, jak zauważa na swoim blogu Food Politics dr Marion Nestle, emerytowana profesor żywienia, badań żywieniowych i zdrowia publicznego na Uniwersytecie Nowojorskim w Nowym Jorku, wiele badań pro-śniadanie zostało sfinansowanych przez Cereal Partners Worldwide. która jest powiązana z Nestlé i General Mills, firmami, które „interesują się promocją płatków śniadaniowych”, pisze. (Dr Nestle nie jest powiązany z firmą Nestlé.)

Jedynym sposobem, aby naprawdę dowiedzieć się, czy śniadanie odgrywa kluczową rolę w utracie wagi, jest przyjrzenie się wynikom randomizowanych kontrolowanych badań klinicznych, które są złotym standardem w badaniach, wyjaśnia Kitchin. I, jak się okazuje, systematyczny przegląd i analiza 13 takich badań opublikowanych 30 stycznia 2019 r. w czasopiśmie BMJ wykazał, że jest odwrotnie: osoby jedzące śniadania spożywały więcej kalorii w ciągu dnia, podczas gdy osoby jedzące śniadania straciły około funta więcej niż ludzie wyznaczeni do spożywania porannego posiłku.

„Badanie sugeruje, że dodanie śniadania może nie być dobrą strategią na odchudzanie” – podsumowali autorzy, dodając, że sprawa nie jest otwarta, ponieważ jakość badań była niska. Ponadto kilka badań sugerowało, że spożywanie śniadania wysokobiałkowego może pomóc ludziom schudnąć.

Na przykład jedno często cytowane badanie, którego współautorami byli naukowcy z wydziału fizjologii i żywienia University of Missouri-Columbia, wykazało, że kobiety przed menopauzą, które rozpoczynały dzień od spożycia od 30 do 39 gramów białka, spożywały mniej kalorii w porze lunchu. Należy zauważyć, że te badania zostały sfinansowane przez Hillshire Brands, producentów kiełbas, hot-dogów i innych produktów spożywczych napakowanych białkiem.

Prosty klucz do podjęcia decyzji, czy śniadanie jest dla Ciebie

Ogólnie rzecz biorąc, to, czy powinieneś zjeść śniadanie, jest kwestią preferencji, mówi Samantha Cassetty, RDN z Nowego Jorku. „Ogólnie rzecz biorąc, podchodzę indywidualnie, chociaż jestem zwolenniczką śniadania” – mówi. „Twoje ciało rozkłada tkankę mięśniową w nocy, a jeśli nie jesz śniadania, tracisz możliwość uzupełnienia go rano” – wyjaśnia. Z biegiem lat to powolne spalanie beztłuszczowych mięśni może prowadzić do niewielkich przyrostów masy ciała (od jednego do dwóch funtów rocznie), mówi Cassetty.

Kitchin ma inne zdanie, twierdząc, że dopóki codziennie przyjmujesz wystarczającą ilość składników odżywczych, tak naprawdę nie ma dużego niebezpieczeństwa przybierania na wadze z biegiem czasu.

Wyjątkiem może być sytuacja, gdy ćwiczysz rano. Jeśli tak, mówi Cassetty, ważne jest, aby uzupełnić zapasy białka i węglowodanów po treningu, aby zmaksymalizować regenerację. Jednak nawet to nie jest twarda i szybka zasada. Na przykład małe badanie opublikowane w Journal of Nutrition z sierpnia 2019 r. sugeruje, że pominięcie śniadania przed treningiem, a następnie niejedzenie go do południa może zmniejszyć ilość przyjmowanych kalorii przez resztę dnia.

Innymi słowy, jak dotąd nie ma ostatecznej odpowiedzi na pytanie o śniadanie, dlatego najlepszą radą jest wysłuchanie własnego ciała i zespołu opieki zdrowotnej, aby ustalić, co działa dla Ciebie.

Jak przygotować inteligentne śniadanie (jeśli je jesz)

Jeśli budzisz się głodny lub po prostu chcesz zjeść śniadanie, wybór zdrowego i zbilansowanego posiłku — zamiast, powiedzmy, sięgania po miskę słodkich płatków zbożowych, ciasto lub białe tosty z dżemem — jest najmądrzejszym podejściem. Aby zoptymalizować śniadanie:

Sięgnij po produkty pełnoziarniste. Pełnoziarniste pieczywo i płatki zbożowe są lepszym wyborem niż ich białe lub rafinowane odpowiedniki, ponieważ są wypełnione błonnikiem wypełniającym brzuch, mówi Kitchin. Wskazówka: posyp chleb pełnoziarnisty masłem orzechowym, a otrzymasz posiłek, który dostarcza również białka i zdrowych tłuszczów. Zapakuj w białko. Staraj się spożywać co najmniej 20 gramów (g) białka na śniadanie, radzi Cassetty. (Idź na wyższą część tego zakresu, jeśli jesteś bardziej aktywny lub jesteś mężczyzną.) To może być koktajl zrobiony ze zwykłego greckiego jogurtu, owoców i zieleni. (Jeden 7-uncjowy pojemnik niskotłuszczowego jogurtu greckiego dostarcza 20 g białka.) Lub twarożek i owoce (jedna filiżanka chudego twarogu zawiera 24 g białka).